EH Blog

Dekorasyon Trendlerini Belirleyen Blog

Haber322

Yapılan araştırmalara göre çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeniz onun duygusal gelişimi için büyük önem taşıyor. İlk 5 yıl içinde çocuğunuzla geçirdiğiniz kaliteli vakit onun neredeyse tüm yaşamını etkiliyor. Duygusal olarak açlık ve eksiklik yaşamayan çocuk, psikolojik olarak sağlıklı ve davranış bozukluğu göstermeyen bir birey olarak hayata katılıyor.

Yalnızca tek bir ebeveynin değil hem annenin hem de babanın çocuğa duygusal olarak vakit ayırması, sevdiği aktivitelerin hep birlikte yapılması çocuğun aynı zamanda kendine güveni olan bir birey olarak yetişmesine de yardımcı oluyor. Farkında olmasa da onun bilinç dışına ‘seni önemsiyorum ve sana vakit ayırıyorum’ mesajı gönderiyorsunuz. Böylelikle onun minicik zihninin kaygı yaşamasının da önüne geçmiş oluyorsunuz.

Çalışan ebeveynler için vakit yaratmak büyük sorun gibi gözükse de aslında rutin işlerinizde bile çocuğunuzla birlikte kaliteli ve duygusal açıdan doyurucu zaman geçirebilirsiniz. Hemen birkaç örnek sıralamak mümkün!

Her hafta kaçırmadan izlediğiniz dizilerin yerine bir hafta da onun zevkine hitap eden bir film takıp ailecek seyretmeyi deneyebilirsiniz. Ya da hafta sonları arabayı birlikte yıkamayı teklif edin. Yahut çarşı pazar alışverişlerinde size yardımcı olmasını isteyin. Kaliteli iletişimin bir diğer yolu da birlikte mutfağa girmek olabilir. İsterseniz onun sevdiği pastalardan yapın isterseniz akşama ailecek yiyebileceğiniz enfes bir yemek hazırlayın. Bu hazırlık esnasında onun yardımına sık sık başvurun, küçük sorumluluklar verin ve bu zaman dilimi içinde de bol bol sözlü iletişim kurun. Hatta onu mutfağınızın küçük şefi ilan edin ve bu birbirinden güzel OZYKA mutfak setlerinden bir kendinize bir de çocuğunuza hediye edin! Bu davranışınız onu hem çok mutlu edecek hem de üzerine sorumluluk duygusu yükleyecektir. Kendini önemli hissetmesi de cabası!

EvimHayatim.Com ailenizin mutluluğu için var gücüyle çalışıyor. Siz tıklayın yeter 🙂  Little-Wagashi-Cocuk-Mutfak-Seti_11956_1 Matruska-Cocuk-Mutfak-Seti_11955_1Happy-Animals-Cocuk-Mutfak-Seti_11957_1 Little-Owl-Cocuk-Mutfak-Seti_11954_1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: